Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2021    Berlińskie muzea od A do Z - Archenhold-Sternwarte (12)
2021

Berlińskie muzea od A do Z - Archenhold-Sternwarte (12)

Niemcy
Niemcy, Berlin-Treptow

O najstarszym i największym publicznym obserwatorium w Niemczech, na którego dachu znajduje się najdłuższy na świecie teleskop soczewkowy (21 metrów) pisałam 10 lipca 2010. Pamiętam, że tamtego dnia żar lał się z nieba. Dzisiaj jest zimno, ale równie ekscytująco, gdy stajemy przed salą, w której Albert Einstein 2 czerwca 1915 roku wygłosił po raz pierwszy publiczny wykład na temat teorii względności. I przed żelaznym meteorytem, który jest nie lada gratką dla miłośników astronomii. Jak i pod wielkim refaktorem, który ma soczewki takie, że odzierają kosmos z wielu tajemnic.

Wystawa „Obserwować i mierzyć” jest otwarta, druga wystawa „Nauki niebieskie” zamknięta. Obserwatorium jest remontowane i eksponaty widać tylko zapakowane w folie. A my w sali Einsteina oglądamy film o systemie słonecznym, który komentowany jest przez pracownika obserwatorium. Podróż w kosmos, która w dziecku wzbudza zachwyt, w dorosłych lęk. Na jaką energię jesteśmy zdani? Na czyją łaskę przetrwania w czarnej dziurze zagadkowego kosmosu?

Archenhold - Sternwarte
Alt-Treptow 1
12435 Berlin

godziny otwarcia:

piątek 16.30-22.00
sobota 14.30-22.00
niedziela 11.30-17.30

wstęp bezpłatny

odpłatnie są wykłady, prezentacje, zwiedzanie z przewodnikiem - 7 €, bilet zniżkowy 5€

zula - 2022-01-22 18:18
Zdjęcia są wspaniałym uzupełnieniem . Nigdy nie widziałam teleskopu. Wielki!

marianka - 2022-01-28 22:06
Coś z tym dziecięcym zachwytem jest na rzeczy - Róża twierdzi, że gdy dorośnie zostanie kosmonautką (a jak jej się znudzi, to panią sklepową :D)

mamaMa
Anna M