Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2022    Berlińskie muzea od A do Z - Buchstabenmuseum (25)
2022

Berlińskie muzea od A do Z - Buchstabenmuseum (25)

Niemcy
Niemcy, Charlottenburg

Co dzieje się z neonami, gdy sklep czy firma kończą swoją działalność? Jak miasto pozbywa się liter, które wieszczą informacje w natarczywy sposób? Gdzie lądują te często kolorowe, typograficzne twory oddające ducha danego miejsca? Czy prywatny właściciel demontuje i wyrzuca na śmietnik? A państwo? Jak obchodzi się z tą kreatywnością państwo?

W Berlinie zdarzyło się, że po ogłoszeniu finansowej upadłości pracownicy domu towarowego Hertie zaprosili 200 gości (między nimi prasę) i symbolicznie utopili w Szprewie dwumetrowy, czerwony neon byłego pracodawcy (wyłowiony trafił do muzeum). A dzisiejszemu Ostbahnhof, dworcowi kolejowemu, któremu najczęściej zmieniano nazwę (w latach 1987-1998 był nawet dworcem głównym), zabrano cztery litery (H, A, U, P) i wywieziono do brandenburskiego Wriezen. Po Quentinie Tarantino pozostało E, będące na planie filmowym w studio Babelsberg częścią neonu paryskiego kina Le Gammar, które spektakularnie spłonęło po spreparowanym wybuchu. Niektóre litery odsprzedawano, jak na przykład legendarny turkusowy napis Zierfische z ulicy przy Frankfurter Tor w Berlinie Wschodnim.

Niemiecka stolica to milionowe skupisko ludzkie i wcale nie dziwi, że znaleźli się w niej i tacy, których ich los nie pozostawił obojętnym. Barbara Dechant i Anja Schulze założyły w 2005 roku stowarzyszenie, które właśnie to ma na celu – ratowanie świecących neonów przed zniszczeniem. Buchstabenmuseum e.V., czyli Muzeum Liter sp. z o.o. ma około 130 członków, którzy wspierają finansowo i aktywnie poprzez udzielanie się w pracę muzeum pomysł dwóch pań. I tak w pomieszczeniach wiaduktu kolejowego, niedaleko przystanku kolejki miejskiej Bellevue, od czwartku do soboty otwiera swoje podwoje to wyjątkowe muzeum. Zobaczyć w nim można historię miasta zaklętą w literach, przeszłość, za którą niejeden tęskni, obrazy, które już nigdy nie wrócą do życia. Firmy, sklepy, zakłady, dorobki życia i pomysły na przetrwanie. Kalejdoskop wielkomiejskości migoczący neonem wyblakłych kolorów. Na końcu Wladimir Kliczko boksuje obrazy w formie alfabetu. Muzeum udało się kupić G:)

Buchstabenmuseum
Stadtbahnbogen 424
10557 Berlin

otwarte od czwartku do niedzieli
13.00-17.00

bilety wstępu:
normalny 12€
ulgowy 6,50€

dzieci i młodzież do 14 roku życia w towarzystwie jednej osoby dorosłej - bezpłatnie
grupy od 8 osób – 6,50€ od osoby

stock
stock - 2022-10-25 20:50
Dziwne, w Warszawie jest za to pełnoprawne muzeum neonów, nie pojedynczych liter!

A temu Ostbanhof zabrali cztery litery, ale dali trzy :D Ciekawe skąd przyjechały?

mamaMa
mamaMa - 2022-10-26 07:53
stock, przyłapałeś mnie na... subiektywizmie.
Temu muzeum chodzi o typografię w przestrzeni publicznej, z naciskiem na litery. Ja widziałam tam neony i związane z nimi historie wielkiego miasta. Wiesz, że niektóre pamiętam z dzieciństwa z telewizji? Ciekawe czy były to wiadomości o zgniliźnie zachodu... ;)

Haupt - Ostbahnhof, to też odkrycie, że Berlin Główny przez 11 lat był na wschodzie;)

Danach
Danach - 2022-10-28 16:35
Jestem zaskoczona , ze są pojedyncze litery z jakiegoś neonu ale fajnie , że jest do tego historia :)

Marianka
Marianka - 2022-11-17 12:29
Stock mnie ubiegł, tez chciałam wspomnieć o warszawskim muzeum neonów ;) ale rozumiem, że tu w Berlinie zbiera się wszelkie litery, nie tylko te neonowe?

zula - 2023-10-04 06:18
Pomysł muzeum bardzo mi się podoba.

mamaMa
Anna M
Zasoby: 1400 wpisów1400 5495 komentarzy5495 21946 zdjęć21946 1 plik multimedialny1