Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2023    Teatr Wyłamanie po raz drugi
2023

Teatr Wyłamanie po raz drugi

Niemcy
Niemcy, Plötzensee

Płyną łzy, po raz drugi płyną mi po policzkach łzy. Tym razem spektakl odbywa się w niesławnym więzieniu Plötzensee. Pruska instytucja z lat 1869-1879, w której stracono ponad 2500 osób. Tyle ludzkich dusz, winnych i niewinnych. Tyle tragedii i rozpacz odchodzenia. Masowe egzekucje, indywidualne wykonywanie wyroków i odsiadka, codzienność za kratkami. Dziewięciu mężczyzn i „Lot nad kukułczym gniazdem”. Niepoczytalność i siostra Ratched w szpitalu dla umysłowo chorych.

Znów śluza, znów zostawienie w progu wszystkiego, co jest naszym nadmiarem, a tutaj w więzieniu nie ma żadnego znaczenia, znów bycie tylko numerem bez tożsamości. I emocje. Radość. Na widowni zasiadają w towarzystwie strażników aktorzy z ostatniego spektaklu o Arturze Ui. Jeden z nich elegancki w garniturze i chustą pod szyją w ukraińskich barwach. Witają się z taką radością, że my, z zewnątrz, zamieramy w bezruchu. Uczestniczą w spektaklu, klaszczą, nadają ton. Krzyczą na końcu, że zazdrość jest najlepszą pochwałą.

Aktorzy pięć razy wychodzą na bis. Promienieją. Twarze tak normalne, tak różne, tak zwyczajne w tej niezwyczajnej scenerii. Pielęgniarka Ratcherd intonuje znaną niemiecką beztroską piosenkę na końcu, gdy czekamy, aż więźniowie-widzowie opuszczą salę. Cała widownia poddaje się dyrygującym ruchom jej rąk i śpiewa "Danke fur diesen guten Morgen" ("Dziękuję za ten dobry poranek"). Ograniczeni nieznacznym strażniczym ciałem emanują szczęściem. Oni. Ci, którzy zostaną w tych murach tego wieczora. I następnego też. I następnego.

Obejrzyjcie zdjęcia z tego spektaklu. Spójrzcie na twarze mężczyzn, którzy dokonali czegoś złego. Na dwie godziny wybaczono im ich winy i nagrodzono owacjami. Zawsze jest jakiś ciąg dalszy. Dla nich i dla mnie. Dla Ciebie też.

Zdjęcie numer 11 - to nie inscenizacja, to najprawdziwsze kraty, to okno, za którym jest tylko mur....

Stock
Stock - 2023-12-29 22:52
Dopiero teraz przeczytałem ten i poprzedni opis spektaklu. Niesamowite i świetnie opisane!

mamaMa
mamaMa - 2023-12-29 23:08
Dziękuję. Już nie mogę doczekać się następnej inscenizacji:)

Danach
Danach - 2024-01-10 19:52
oj jakie wspaniałe wydarzenie , bardzo lubię takie chwile :)

Marianka
Marianka - 2024-01-11 17:34
‚Zawsze jest jakiś dalszy ciąg’ - prawdziwe, dające nadzieję, ale i powodujące niepokój!

mamaMa
Anna M
Zasoby: 1405 wpisów1405 5514 komentarzy5514 22054 zdjęcia22054 1 plik multimedialny1