Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2022    Rzeka Reka
2022

Rzeka Reka

Słowenia
Słowenia, Divača

Zaskoczenie i wzruszenie są ogromne. Zatyka pierś z wrażenia. Jedni wydają okrzyk zachwytu, którego w tym huku nie słychać, inni stoją jak wryci. Jeszcze innym płynie łza z oka, co niektórzy poddają się dawce nagle wyrzuconej przez mózg adrenaliny. Nikt nikomu się nie dziwi. Wszyscy są jak zahipnotyzowani i nie dowierzają spektaklowi, który po zachwycającej jaskini pełnej nacieków ukazał się ich oczom. Potężny huk wycisza wszelkie ludzkie odgłosy, zaciera nasze istnienie, przytłacza nasze osobowości i wciska w kąt bycie pyłkiem i nic nie znaczącym bytem.

Rzeka Reka wypływa spod szczytu Sneznik i tutaj, pod wioską Skocjan wpływa do Jaskiń Szkocjańskich. Właściwie wpada z ogromnym impetem i zapałem, by dotrzeć do Jeziora Martwego i podziemnym, 40-kilometrowym biegiem, nieznanym, wciąż nie zbadanym, wypływa przy Adriatyku i do niego wpada.

Nie wolno w jaskiniach robić zdjęć. I dobrze. Żaden taki fenomen przyrody nie zasługuje na techniczną ignorancję, za to na pełną uwagę, oniemienie, zachwyt, egzaltację, której w tym momencie nie trzeba się wstydzić.

Jaskinie w 1986 roku zostały wpisane na listę UNESCO.

Danach
Danach - 2024-04-30 16:40
Oj chciałabym taki zachwyt przeżyć :)

mamaMa - 2024-04-30 16:44
To koniecznie musisz jechać do Jaskiń Szkocjańskich!

Stock
Stock - 2024-05-01 05:50
Odważne stwierdzenie z tymi zdjęciami. Strasznie nie lubię miejsc, gdzie są zabronione, a już tym bardziej z takich powodów (no właśnie, jakich, są tam freski, które się zniszczą czy co?).

zula - 2024-05-01 10:37
I także chciałabym zobaczyć...chciałabym...to pojedziemy!
Pozdrawiam

mamaMa - 2024-05-02 15:23
Stock, moje "I dobrze" to opis tego momentu, subiektywne przeżycie chwili:)

Bywa i tak, że te wszystkie sprzęty nad głowami czyli przed nosem, denerwują.

A sens zakazów? W jaskiniach może chodziło o bezpieczeństwo? Było groźnie, wysoko, nierówne podłoże. Może chodzi też o monopol? A może to zwykłe widzimisię? Nie wiem, ale męczące są fotografujące każdy krok tłumy. Co innego, jeśli jest się gdzieś samemu:) Ślę pozdrowienia do Afryki:)

marianka - 2024-05-04 06:50
O jak ja lubię te jaskinie! :)

Anna M
Zasoby: 1406 wpisów1406 5515 komentarzy5515 22090 zdjęć22090 1 plik multimedialny1