Największa zajezdnia tramwajowa Europy powstała w latach 1899 – 1901 na zlecenie cesarza Wilhelma II w berlińskiej dzielnicy Moabit. Parkowało w niej około 300 wagonów, szyny i bramy wjazdowe widoczne są do dziś. Z biegiem lat tramwaje traciły w Berlinie Zachodnim na znaczeniu, w 1964 roku ostatecznie zakończono ich działalność i olbrzymie hale używane były jako parking i składowisko. Było tutaj też kino i pracownie artystyczne. W 1996 roku budynek był w tak tragicznym stanie, że został zamknięty i zakazano do niego wstępu, gdyż groził zawaleniem.
W tym czasie na uniwersytecie EBS (na początku lat 2000 znanym pod nazwą European Business School) prowadzono badania naukowe na temat użytkowania historycznych budynków przez grupy docelowe. W ich efekcie narodziły się różne pomysły i znaleźli inwestorzy, którzy chcieli je realizować. W ten sposób Wiebehallen (jak nazywana była zajezdnia) stały się w 2003 roku centrum usługowo-muzealniczym „Meilenwerk”, koncentrującym się na oldtimerach. Jasna architektura, cegła, fragmenty malowideł ściennych, stal i szkło. Stare zintegrowane z nowoczesnym.
Od wiosny 2011 roku centrum oldtimerów nosi nazwę Classic Remise, ale wciąż działa tak samo: to żywe muzeum, gdzie eksponaty są dopieszczane, wystawiane do oglądania w czasie ich garażowania, gdzie ponad 25 firm specjalizujących się w samochodowej tematyce sprzedaje mobilne rarytasy, dokonuje inspekcji, wycenia, odnawia, ubezpiecza. Do tego organizowanych jest tu corocznie ponad 200 imprez, czy to kongresy, wieczory galowe, targi samochodowe, części zamiennych, czy uroczystości wręczania nagród, seminaria, licytacje. Na co dzień można posilić się w dwóch restauracjach, w niedziele odbywają się brunche z muzyką na żywo. Swoje siedziby mają tutaj małe sklepiki oferujące akcesoria związane z oldtimerami, warsztaty samochodowe oraz kluby weteranów i miłośników tych motoryzacyjnych cacek. Corocznie odbywają się zjazdy, samochody huczą, a ich dumni właściciele z rozwianym włosem czy chustą przejeżdżają paradnie wzdłuż ludzkich szpalerów. Jednak przede wszystkim są one – samochodowe skarby przyprawiające o szybsze bicie serca. Oldtimery o fascynujących kształtach i formach, zmysłowych rysach karoserii, rozczulające wiekiem i wyglądem. Niezwykle udany pomysł i doskonała realizacja. Wejście jest bezpłatne. Atmosfera wyjątkowa.
Druga Classic Remise działa w Düsseldorfie.
Classic Remise
Wiebestraße 36-37
10553 Berlin
godziny otwarcia:
poniedziałek-sobota: 8.00 - 20.00
niedziela i dni świąteczne: 10.00 – 20.00