Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2009    Wehrden

Wehrden

Niemcy
Niemcy, Wehrden

W drodze do Wehrden, wzdłuż Wezery, instalacja nieznanego autora, o nieznanym tytule, nieznanej przeszłości i przyszłości. Chwila, łut szczęścia, parę "rupieci", symbol tego, co nad tą Wezerą odbywa się od lat i codziennie - jazda na rowerze. Przejażdżki, jednodniowe wypady, wyprawy kilkudniowe i miesięczne od-do z setkami i tysiącami kilometrów pomiędzy. Dojazd do pracy, znajomych, rodziny, na pole, po samotność lub na randkę. Wszystko to na rowerze, "kupie złomu".
W Wehrden można latem przepłynąć przez Wezerę na łódce-promie na drugą stronę, do Fürstenberg. Lata jeszcze nie ma, a my udajemy się w przeciwnym kierunku. Do wioski.
Dla rowerzystów sienny hotel - czyli rubaszne spanie na sianie! Trochę dalej wchodzimy na góre Wildberg, pośród lasu liściastego koronkowa zieleń - taka mgiełka dopiero budzącej się natury. Na tej górze, która leży pomiędzy Wehrden i Amelunxen, stał kiedyś zamek, a raczej twierdza, wybudowana ok. 1162 roku, opuszczona w trzynastym wieku. Nie pozostało po niej śladu, chociaż...kawałek muru do dziś jest widoczny - mur budowany techniką ości, ukośnie układanych kamieni. Kawałek muru i koronkowa zieleń i nic więcej. Ciekawe dlaczego stąd uciekli?
Schodząc do Albaxen - wioski słynnej z czarownicy, którą skazano w średniowieczu na tortury w Corvey, a która zwykłą zielarką była i wyciskarki owoców na masową skale (jak się ma np. tonę jabłek można tam oddać, zrobią z tego sok) - napotykamy na przydrożne kapliczki, krzyże. A Amelunxen kiedyś było ewangelickie. W 1685 roku ksiądz Heinrich Löhr z Wehrden ufundował kaplicę, która do dziś stoi pomiędzy wioskami, w miejscu, z którego widać Amelunxen (tzn. kiedyś było widać, dziś widok zasłania...wysypisko śmieci) i z którego proszono Boga, aby wkrótce połączył "pasterza i owce".

Tadek
Tadek - 2009-10-28 21:35
te zdjecia i to piekne wzbudzily we mnie tesknote za wiosna i mlodoscia ja tam kiedys bylem ale piwa nie pilem i na sianie,sianeczku nie spalem bo to niebezpieczne ze wzgledu na pchly a ktoby by mnie wyiskal a muisalby to byc ktos mlody bo pchly to nalepsi skoczkowie swiata (wsrod zwierzat i naturalnie lepsze niz ludzie) i bardzo szybkie a skad tu kogos tak szybkiego wziasc,czy ktos sie zglasza do iskania ...?Dobrze zaplace!

mamaMa
Anna M