Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Oni, mijani    Mieciu S.
Zwiń mapę
2009
13
lip

Mieciu S.

 
Sri Lanka
Sri Lanka, Waikkal
POPRZEDNIPOWRÓT DO LISTYNASTĘPNY
Przejechano 8536 km
 
"Wolność to uzmysłowiona konieczność"

Po raz pierwszy pan Miecio usłyszał to zdanie na studiach. Zapadło mu w pamięć. I co dziś z tego zostało? "Uzmysłowiona" - to ja mam wpływ na to jak żyję, to ja decyduję o jakości, ilości i barwie, to ja mogę albo marudzić i narzekać albo chłonąć i się zachwycać.
Żeby młodsi od niego umieli tak żyć - z takim rozmachem, z taką euforią i entuzjazmem, z taką ciekawością i z takim błyskiem w oczach.
Pan Miecio od lat podróżuje - zawsze na własną ręke. Mógłby wykupić zorganizowane wycieczki, dać się zawieźć, przewieźć i animować, ale większą, powtarzam - o wiele większą satysfakcję sprawia mu, gdy on sam:
- zarezerwuje najtańszy przejezd;
- z rozkładem jazdy pociągów czy autobusów w rękach w Japoni, na Sri Lance, w Korei, na Maderze, w Brazylii przejedzie za friko wyspę, miasto, państwo, poznając w ten sposób "zwykłych" ludzi;
- dotrze do miejsc, o których uczestnicy wycieczek fakultatywnych nawet nie śnili;
- wyda przy tym śmiesznie mało pieniędzy.
Pan Miecio kocha życie i świat. Zna parę języków i mnóstwo ludzi tu i tam. Wraca do nich potem, tak jak na Sri Lance i przywozi zrobione przed dwoma czy trzema laty zdjęcia.
Pan Miecio zagarnia dla siebie świat, a potem rozdaje go podwójnie tym, którzy są w stanie taki prezent przyjąć. Dzieli się wiedzą, radością i czasem.
W tym roku był w Korei i Japoni, wiosną na rejsie w Rosji, trzy tygodnie na Sri Lance, a w grudniu czeka na niego Ameryka Południowa. Na stronach internetowych o hostelach można znaleźć jego opinie, a pod poznańskim numerem telefonu usłyszeć:
"No zobacz jakie to łatwe: tu za tyle, tu za tyle, tam jest pięknie, a tego nie można przegapić. Pod takim a takim adresem tanie przeloty, do tego hotel za 15 € z wyżywieniem, no jak nie jechać?!"
Trzeba jechać! Trzeba, żeby mieć szczęście i go spotkać i zarazić się niestrudzonym smakowaniem uzmysłowionej fascynującej konieczności.

14. 09.09
Pan Mieciu przeczytał swój opis i napisał do mnie tak:

"Wracając do mojego opisu mam jednak pewną uwagę wynikającą chyba z nieporozumienia.
Po pierwsze powiedziałem "Wolność to uświadomiona konieczność", nie "uzmysłowiona".To jednak trochę inaczej się interpretuje.Powinno to znaczyć "świadomość istnienia ograniczeń w życiu i pogodzenie się z nimi-reszta jest wolnością.Mówiąc to Tobie chciałem powiedzieć,że jestem szczęśliwym człowiekiem /pomimo tego,że nie posiadam willi,czy jachtu,że nie mogę tyle wyjeżdzać ile bym chciał itp. Następny akapit wydaje się w tej sytuacji idący w złym kierunku.Moja pasja podróży nie wynika wcale z poczucia wolności i zadowolenia z życia,to są zupełnie niezależne sprawy.Przemyśl sobie tę moją uwagę i ewentualnie cos zmień."

Umieszczam to tutaj, bo chyba Jego słowa najlepiej oddają to, co czuje i to jaki jest. Bardzo się ucieszyłam z Jego uwag, ale postanowiłam w moim opisie niczego nie zmieniać. To różnorodność interpretacji jest najbardziej fascynująca!
Panie Mieciu - dziękuję!
 
POPRZEDNI
POWRÓT DO LISTY
NASTĘPNY
 
Zdjęcia (1)
  • zdjęcie
Komentarze (7)
DODAJ KOMENTARZ
mitrofan
mitrofan - 2009-09-05 19:04
Odwiedzając różne piękne miejsca spotykamy na chwilę ludzi, o których pamiętamy latami
- świetny pomysł na opis podróży. A Lucynka i Mieciu wzór dla każdego kto kocha podróże, ale ma wiele ograniczeń... Najważniejsze to chcieć, mocno chcieć.
Serdecznie pozdrawiam.
 
mamaMa
mamaMa - 2009-09-05 19:25
Lucynka i Mieciu - to ludzie, ktorych nie zapomne nigdy. Dziekuje!
 
Franz
Franz - 2009-09-16 11:09
"uswiadomiona wolnosc "i" uzmyslowiona wolnosc to taka mala roznica ze chyba Profesorowie Bralczyk i Miodek mogli by ja roztrzygnac a gdyby nie ...to na ziemie udeptana i wezwac i na pistolety albo bron biala.... Adwersarze podajcie sobie rece i buzka i spokoj ......Pozdrawia Franz .
 
zula
zula - 2012-01-27 20:08
Co strona to nowa bardzo ciekawa postać !! .
i także życzę kolejnych wypraw ...bo przecież takiego wyjazdu "nie można przegapić" . Internet daje nam teraz tak wiele możliwosci w poszukiwaniach noclegu, pieknych miejsc i "tanich" lotów ! .
Życzę więc nam podróży!!!
 
mamaMa
mamaMa - 2012-02-02 14:05
Mieciu na brak podróży nie narzeka: Wietnam, Laos, Wyspy Kanaryjskie z Maderą i Portugalią, Wenecja, Izrael, za chwilę Argentyna, a w planach na ten rok już na pewno znów Sri Lanka i Rosja.
Przyjemne szaleństwo!
 
Danach
Danach - 2022-04-22 10:26
Jaka wspaniała postać - podróżnik aż chciałoby się spotkać gdzieś w trasie :)
 
mamaMa
mamaMa - 2022-04-29 17:07
Danach - Miecio właśnie mocno przeżywa kryzys lotniczy w Polsce, bo już 8 maja leci ... na Sri Lankę. Trzeba tylko samemu wybrać się w świat - na pewno na niego natrafisz;)
 
 
mamaMa
Anna M
zwiedziła 18% świata (36 państw)
Zasoby: 1374 wpisy1374 5390 komentarzy5390 21412 zdjęć21412 1 plik multimedialny1