Geoblog.pl    mamaMa    Podróże    Jestem w podróży...choćby tylko w głowie 2020    Centralna Szkoła Grup Bojowych im. Ernsta Thälmanna
2020

Centralna Szkoła Grup Bojowych im. Ernsta Thälmanna

Niemcy
Niemcy, Schmerwitz
Przejechano 20707 km

Wsi spokojna i barok. Natychmiastowy zawrót głowy. Fredersdorf jest na pierwszy rzut oka senne. W trudnych wirusowych czasach jeszcze bardziej wymarłe, skromnie wtulone w połacie monokultur. Trochę trudno uwierzyć w olśniewające pastelową żółcią barokowe zjawisko. Rozległe w biodrach i jasne w wyrazie oblicza. Stojące na miejscu starej posiadłości rodziny von Oppen, która miała szczęście otrzymać te wiejskie dobra od kapituły brandenburskiej. W latach 1719/20 powstał dworek według projektu królewskiego mistrza Filipa Gerlacha, który pomimo nieznacznych rozbudowań prezentuje się XVIII-wiecznie. Brama zamknięta jest na cztery spusty, dwie wazy na niej zakryte folią, w środku nie ma nikogo. Z ciekawości chcemy zajrzeć z boku i skręcamy w prawo. Zielono, bezkreśnie i droga wijąca się wzdłuż strumyka, w którym żyją bobry. Sielsko i anielsko giniemy dla świata, intymnie splatamy z marcową atmosferą budzącej się do życia natury. Wioska widziana z oddali jak na dłoni obnaża tęsknotę za samotnością, za odizolowaniem, za nic nie muszeniem. Mijając lamy i wygrzewającego się na rozłożonym w drzwiach leżaku półnagiego fredersdorfczyka maszerujemy główną ulicą przez osadę, która ma wiele do zaoferowania. Sam strumień przepływający pałacowy ogród jest wart grzechu. A do tego piękne centrum z kościołem o długim grzbiecie, przed którym mały tłum sztuki i ławka-para, na której trzeba usiąść. Błękit, żółć i blada różowość wiosennego kwiecia, brzęczenie pszczół i socjalistyczne baseny, o które współcześnie troszczą się mieszkańcy, którzy je sami w latach 60-tych minionego wieku budowali. Aż szkoda wyjeżdżać, ale woła nas Fläming.

W drodze do Schmerwitz zatrzymujemy się na krótką słoneczną chwilę w Hagelberg pod pomnikiem, który w 1955 roku socjalistyczne DDR wystawiło swojemu sowieckiemu bratu za udział w walce 27 sierpnia 1813 roku. Około 17-tej pruski kontyngent natrafił właśnie tutaj na francuskie odziały (bitwa pod Lipskiem miała się za chwilę odbyć). Ponieważ proch i broń zmokły od padającego od południa deszczu, walczono na kolby i bagnety. Stacjonujący w pobliskim Belzig kozacy wspomogli Prusy w zwycięstwie. Dla wodzów DDR nieustający wyraz braterstwa i socjalizmu.

Hagelberg do 2000 roku uchodził za najwyższe wzniesienie Brandenburgii, czym się jeszcze na rogatkach osady chwali, podając na tablicy błędną wysokość 201 m n.p.m. Palmę pierwszeństwa musiało oddać Heidehöhe (201.40 m, najwyższe wzniesienie) i Kutschenberg (201 m, najwyższy szczyt), samo mierząc „zaledwie” 200,3 m n.p.m. Dla nas te ogromne różnice w obliczu wysokości brandenburskich gór nie mają znaczenia, wystawiamy twarze do słońca, a oczy cieszymy barwnością wiosennych kwiatów.

I jedziemy dalej. Do Schmerwitz.

Horst Grade podobno zagląda tutaj bardzo rzadko. Figuruje w Wikipedii jako ostatni kierownik Centralnej Szkoły Grup Bojowych im. Ernsta Thälmanna. I był tej szkoły likwidatorem. Być może dlatego nie lubi tutaj przychodzić. Widok pałacu, w którym na drugim piętrze był jego gabinet pewnie go boli. Cokolwiek by nie myślał u schyłku ery DDR, jakiekolwiek decyzje by nie podejmował, decyzje, które nie podobały się zaciekłym komunistom, socjalizm to było całe jego życie. A kariera, którą tutaj rozpoczął, miała przynieść mu godną emeryturę i splendor uznania.

Po pierwszym antystalinowskim powstaniu robotników z 17 czerwca 1953 roku w DDR (notabene do 1990 roku obchodzone w BRD jako Dzień Niemieckiego Zjednoczenia), krwawo stłumionym, z 39 zabitymi, socjalistyczny rząd stworzył tzw. bojówki klasy robotniczej, których komendantów gdzieś trzeba było szkolić. Schmerwitz okazało się być do tych celów idealnym miejscem – kompleks pałacowo-gospodarczy położony na uboczu w ciszy brandenburskiej przestrzeni. 15 kwietnia 1957 roku dokonano uroczystego otwarcia, 16 maja ruszyły szkolenia, w dość szybkim tempie wybudowano za pałacem dodatkowe budynki, które straszą socjalistyczną bezduszną architekturą. W 1965 było tutaj zatrudnionych 225 stałych pracowników.

Grade został kierownikiem 1 lutego 1988 roku i już wtedy wierzył, że to również rok przygotowywań do obalenia Honeckera. Rok później mierzył się z własnym szefostwem podejmując ludzką, ale przez zwierzchników niepożądaną decyzję. Do szkoły dotarły nowe wytyczne dla bojówkarzy związane z zamykaniem ulicy i placów, gdyby doszło do protestów czy zamieszek. Co niektórzy uciekli wtedy w wyrazie protestu z szeregów partii nie wyobrażając sobie zbrojnego występowania przeciwko własnemu społeczeństwu. Ministerstwo Spraw Zagranicznych w maju wycofało nieszczęsne instrukcje, zalecając jednak Schmerwitz utrzymanie wyposażenia potrzebnego do walki z wewnętrznym wrogiem w gotowości.

Grade był w tym czasie w Kongo. Gdy wrócił zorganizował tzw. dzień otwartych drzwi i zaprosił obywateli do środka. Sensacja dla społeczeństwa, skandal dla zwierzchników. Wyraźnie wyczuwalne zmiany. A w decydujących o życiu DDR dniach, szczególnie w nocy upadku berlińskiego muru, parę godzin przed otwarciem granicy, Grade został zapytany czy jest gotowy w obronie umierającego państwa chwycić za broń. Wcześnie rano 10 listopada zgromadził wszystkich pracowników szkoły i poinformował, że pod jego dowództwem broń nie zostanie użyta. Następnego dnia wezwany do Berlina został oskarżony o defetyzm.

Historię Schmerwitz powinnam zacząć od rodziny Brandt von Lindau, właścicieli posiadłości od 1730 do 1945 roku. To oni wybudowali piękny barokowy manoir, kościółek, dom zarządcy, remizę, stajnie i stodoły. Wyrzuceni po wywłaszczeniu na pewno nie poznaliby dziś swojej własności. Nie tylko, że pałac jest w opłakanym stanie, to jeszcze od tylnej strony szpecą go wrzody XX wieku. A jednak zachowała się arystokratyczna atmosfera. Gdy wchodzi się na pałacowe tyły wita zielona altanka, filigranowa i delikatna w otoczeniu betonowych prostokątów socjalistycznych budynków. I ona równoważy ten kontrast, uspokaja pięknem i harmonizuje niepokój historycznych epizodów.

Odkrywanie wnętrz jest fascynujące. Pałac od środka zaniedbany, ale jednak dostojny, a reszta nosi wyjątkowo dużo śladów użytkowania. Po zamknięciu centralnej szkoły 30 czerwca 1990 obiekty wykorzystywane być musiały jako restauracja i ośrodek szkoleniowy dla ochroniarzy. Jednak śladów socjalistycznych jest wiele – sale okraszone typowym dla tamtych czasów wystrojem, sprzęt, papiery, mapy, a nawet sportowe urządzenia. Teleportacja do lat 80-tych minionego wieku, do apelów i akademii, do pieśni socjalistycznych i górnolotnych haseł, które stroiły zasuszone kwiaty. Brakuje tylko bibuły i wazeliny. Jednak to sobie można doskonale wyobrazić.

Dzisiaj część budynków wykorzystywana jest przez uzależnionych, którzy prowadzą kawiarnię i sklepik ekologiczny, a nawet małą fabrykę niebieskiej porcelany. Organizacja pomaga wrócić chorym do życia, oferuje mieszkanie i pracę. Część pałacu otoczona jest rusztowaniem, więc być może i on rozbłyśnie, będzie nowym, współczesnym, uratowanym przed banalnym wykorzystywaniem i siermiężnym systemem polityki.

stock - 2020-03-20 12:55
Tak sobie myślę, czy i u nas jest ranking najwyższych wzniesień w województwach i czy ludzie je zaliczają. Może Genek coś wie.

mamaMa - 2020-03-20 14:43
W związku z tym, że Genek raczej tutaj nie zagląda, śpieszę z odpowiedzią: Korona Polski (nie mylić z Koroną Gór Polski):)

A czy wiesz jak nazywa się najwyższe wzniesienie województwa mazowieckiego?

Pozdrawiam z niezwykle cichego Berlina:)

stock - 2020-03-20 23:53
Nie wiem i nie mam nawet pojęcia, gdzie może być. Przypuszczam, że wielkością dorównuje temu z Brandenburgii :-)

mamaMa - 2020-03-21 09:17
Altana i pobija Brandenburgię na całego - 408 m n.p.m.!!! Może się wybierzesz?

:-)

stock - 2020-03-21 10:00
No tak, zapomniałem, że mazowieckie tak daleko na południe sięga, że dotyka Gór Świętokrzyskich. Może kiedyś zrealizuję Koronę Polski przy okazji podróży służbowych - na razie realizuję plan odwiedzenia wszystkich miast w Polsce powyżej 100 tys. mieszkańców. Już mi tylko trzy zostały :-)

mamaMa - 2020-03-21 10:30
Jak ja lubie takie pomysly!!! Sami troche juz, jak my to nazywamy, takich projektow mamy, a wciaz rodza sie nowe. Miasta powyzej 100 tys. mieszkancow - ciekawe ile jest takich w Niemczech?

A ile jest w Polsce? Mozesz zdradzic? Fajnie by bylo, gdybys uwiecznil tutaj wszystkie te, ktore juz odwiedziles:)

stock - 2020-03-21 11:43
Wikipedia mówi, że w Niemczech jest ich około 80, a w Polsce, według polskawliczbach.pl - 39. I muszę zrewidować, bo korzystałem z nieaktualnych danych - zostało mi jeszcze 6 - Rybnik, Tychy, Dąbrowa Górnicza, Wałbrzych, Włocławek i Legnica. Jak koronawirus pozwoli, w tym roku odwiedzę wszystkie, oprócz może Legnicy i Wałbrzycha, które są trochę za bardzo na uboczu.

Z uwiecznieniem projektu na Geoblogu może być problem, bo do wielu z miast kompletnie nie mam zdjęć. Za to Ciebie zachęcam, tym bardziej, że miasta niemieckie są raczej ładniejsze.

mamaMa - 2020-03-22 08:33
Dziękuję za zachętę, ale przede wszystkim za informację. I nie powiem, kusząca prpozycja, tym bardziej, że można projekt zaliczać rzeczywiście przy okazji:)

A zwyczajny spis miast? Bez zdjęć? Czy Ty to sobie gdzieś zapisujesz? To przecież kolekcja i to porządna.

Ciekawa jestem jak spodoba Ci się Dąbrowa Górnicza. To taki dziwny twór...zdawałam w tym mieście egzamin na prawo jazdy, egzaminator łaskawie pozwolił mi zdać, oblewając jednocześnie dziesięć innych osób (było nas chyba 14-ście osób). Niedaleko stamtąd do Będzina, a tam polecam synagogę Mizrachi:)

stock - 2020-03-22 10:56
No właśnie niestety nic nie zapisuję i nawet dat nie pamiętam, tylko miejsca. No i że to przy okazji wyjazdów służbowych, nie zawsze jest możliwość swobodnego zwiedzania miejsc turystycznych. Na przykład w Będzinie byłem, ale synagogi nie oglądałem.

marianka - 2020-03-22 20:38
Oooo, ciekawy projekt!
I interesująca proporcja - 2 razy więcej takich miast w Niemczech, które mają 2 razy więcej ludności niż Polska :)

mamaMa - 2020-03-23 15:57
I siedzi teraz we mnie i czuję jak się pomału wykluwa. Pewnie dam się skusić...

Szkoda, że nie stock, ale może zwyczajnie spróbujesz spisać?

zula - 2020-03-30 20:21
...projekty,pomysły, wyjazdy służbowe i miasta Polski i RFN pewno ciekawa sprawa ale ZOSTAŃ W DOMU !
Jak długo niestety nikt z nas nie wie...

Dla mnie zamieszczone zdjęcia są wiosenną wędrowką. Podpatrzona i przedstawiona w doskonały sposób.
Dziękuję mamaMa !

mamaMa - 2020-03-31 09:55
zula, a jakże w domu. Do żadnego miasta nikt by mnie teraz nie wyciągnął. Jednak marzyć i planować można, bo kiedyś to się skończy, jak każda pandemia tego świata.

Wiosenna wędrówka - świetnie, że dostrzegasz wiosnę i w miejscu opuszczonym:)

Anna M